List Otwarty Rad Osiedli? Stowarzyszeń? w sprawie obiektów Stadionu Olimpijskiego.

Przedstawiamy Wam treść Listu Otwartego Rad Osiedli Wielkiej Wyspy w sprawie sprzedaży działek gruntowych i obiektów na terenie kompleksu Stadionu Olimpijskiego. Nie będziemy wyrażać swojej opinii w tej sprawie. Pozostawiamy ten temat do dyskusji. Czy uważacie, że Rady Osiedla działają na rzecz Stowarzyszeń „chroniących Wielką Wyspę” czy na rzecz mieszkańców?

 

 

Do Jego Magnificencji
Rektora Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
prof. dr hab. Juliusz Migasiewicz

Szanowny Panie Profesorze,

Jako przedstawiciele obu Rad Osiedlowych, działających na obszarze Wielkiej Wyspy zwracamy się do władz publicznych i wszystkich miłośników Wrocławia o zajęcie stanowiska według kompetencji i powstrzymanie szkodliwych społecznie działań w sprawie opisanej poniżej.

Jak wynika z ogłaszanych publicznie przetargów Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu prowadzi od dłuższego czasu sprzedaż działek gruntowych i obiektów na terenie kompleksu Stadionu Olimpijskiego. Zespół Stadionu jest współwłasnością Gminy Wrocław i AWF – a więc instytucji publicznych, utrzymywanych z podatków obywateli. Stadion, jako obiekt zabytkowy chroniony prawem wpisany został do rejestru zabytków pod numerem 457/Wm 14.06.1991 roku. W tym kontekście szeroki społeczny sprzeciw budziły ogłoszone przez AWF przetargi na zabytkowy Hotel Olimpia, działkę z boiskiem do baseballa, działkę z istniejącym basenem oraz przygotowania do sprzedaży kolejnych zadrzewionych działek. Na szczęście na rynku nieruchomości panuje zastój i na razie sprzedano deweloperowi tylko działkę z basenami, ale plany AWF-u są czytelne.

Z tej nieuprawnionej komercjalizacji mienia publicznego chcą skorzystać władze AWF-u, aby na majątku publicznym zarabiać miliony. Wyprzedaż Stadionu Olimpijskiego umożliwiła wyjątkowa aktywność Prezydenta Wrocławia i Rady Miejskiej Wrocławia, która przegłosowała w miejscowych planach zagospodarowania zamianę terenów zielonych na działki do zabudowy mieszkaniowej. Nastąpiło to przy jednoczesnej całkowitej bierności Miejskiego Konserwatora Zabytków. Obowiązek opieki nad zabytkowym Stadionem Olimpijskim należy do zadań własnych Gminy Wrocław. Ustawowym samorządowym organem ochrony zabytków na terenie Wrocławia jest Prezydent Miasta, Rafał Dutkiewicz. Miejski Konserwator Zabytków wykonuje zadania i kompetencje Prezydenta zapisane w ustawie z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U.Nr 162, poz. 1568 ze zm.).

Miłośnicy baseballa i softballa, którym AWF wymówił prawo do boiska z powodu sprzedaży, stawiają dziś Radom Osiedlowym pytania: „Czy są jeszcze jakiekolwiek władze, które zatrzymają ten proces dzikiej i bezpardonowej prywatyzacji publicznych terenów zielonych? Akademia Wychowania Fizycznego jest finansowana ze środków publicznych, teren otrzymanego od Skarbu Państwa zabytkowego Stadionu miał przeznaczenie na dydaktykę i krzewienie kultury fizycznej, a nie jako łakome kąski dla deweloperów”.

Piękna historia Stadionu Olimpijskiego rozpoczęła się 90 lat temu w zupełnie innym Wrocławiu. Dzięki staraniom kolejnych pokoleń wrocławian obiekt służył upowszechnianiu sportu i do roku 2015 przetrwał nietknięty, bez wyprzedaży majątku. Teraz przyszły czasy specyficznej inżynierii finansowej, kiedy publiczna uczelnia sprzedaje majątek publiczny deweloperowi w celu finansowania swojej działalności. Argumenty o słabej kondycji finansowej AWF-u i oświadczenia, że sprzedawane działki nie są potrzebne do celów statutowych uczelni, są nie do zaakceptowania. Kwoty uzyskane ze sprzedaży szybko się rozejdą, a naruszona zostanie bezpowrotnie infrastruktura i funkcja zabytkowego stadionu. Kiedy „pod młotek” pójdą kolejne działki Stadionu Olimpijskiego, to zamiast ogólnodostępnych terenów zielonych docelowo powstanie komercyjna, kubaturowa zabudowa z ruchliwymi drogami .

Dlatego po raz kolejny apelujemy do władz publicznych oraz wszystkich miłośników Wrocławia o działania powstrzymujące wyprzedaż mienia w kompleksie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu i zachowanie dla nas i następnych pokoleń rekreacyjno-sportowego charakteru tego zabytkowego obiektu.

Przewodniczący Rady Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice
Zbigniew Kańczukowski

Przewodniczący Rady Osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki
Waldemar Bednarz

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x