Kursy instruktorskie – alternatywa dla AWF

Akademia Wychowania Fizycznego była niegdyś jedynym wyborem dla wszystkich osób, pragnących powiązać swoją przyszłość ze sportem. Kilkuletnie studia umożliwiały podjęcie płatnego zajęcia na sportowym rynku pracy.

Dla części osób był to również odgórnie narzucony kierunek kształcenia z racji ich przynależności do konkretnego klubu sportowego. Dla młodej osoby, profesjonalnie uprawiającej sport był to zatem w pełni naturalny krok, mający na celu kształcenie w obranym przez siebie kierunku na drodze osobistego, naukowego i sportowego rozwoju.

Obecnie, alternatywą dla kilkuletnich studiów na Akademii Wychowania Fizycznego są takie miejsca, jak choćby wrocławska Akademia Mistrzostwa Sportowego Turystyki i Rekreacji. Oferowane tam kursy instruktorskie dla przeróżnych dyscyplin sportowych stanowią atrakcyjną alternatywę dla długich i rozłożonych w czasie studiów na tradycyjnej uczelni.

Nasuwa się więc pytanie – jakim cudem, podczas trwającego maksymalnie kilka tygodni kursu można uzyskać wiedzę porównywalną z kilkuletnim, tradycyjnym studiowaniem? Odpowiedź jest zaskakująco prosta – intensywność zajęć.

Kursy instruktorskie są stosunkowo krótkie, ale zdecydowanie nie należą do najłatwiejszych. Można je z powodzeniem porównać do korepetycji z Matematyki podczas dwumiesięcznych wakacji. Jak wiemy, Matematyka jest bardzo złożoną nauką, której podstawy nabywamy już na pierwszym etapie naszego kształcenia. Złożoność przedmiotu i jego rozległość na przestrzeni lat sprawia, że chcąc zaliczyć egzamin na studiach, musimy posiadać wiedzę gromadzoną przez lata.

Podobnie jest z kursami instruktorskimi – wykładowcy muszą przekazać swoim kursantom cenną i bardzo rozległą wiedzę w stosunkowo krótkim przedziale czasowym. Wymaga to nie tylko wielkiego doświadczenia i profesjonalizmu ze strony wykładowców, ale również skupienia, motywacji do nauki oraz  samodyscypliny ze strony słuchaczy.

Korzyści jakie wypływają z tytułu zapisu na kurs instruktorski są bardzo oczywiste. Uprawnienia, które do tej pory uzyskiwało się wyłącznie wraz z dyplomem Akademii Wychowania Fizycznego w przeciągu kilkuletniego kształcenia, dziś można uzyskać raptem w kilka tygodni.

To świetna wiadomość dla wszystkich osób, które nie są pewne w stu procentach, czy rynek sportu stanowi dla nich kluczowe i przynoszące korzyści materialne z tytułu wykonywanej pracy, miejsce na ziemi. Wówczas, przysłowiowa życiowa pomyłka, jak określa się nie trafione studia, nie kosztuje lat zmarnowanego czasu, a zaledwie kilka tygodni. Zagospodarowany w ten sposób czas, można przeznaczyć na pełnowymiarowe studia w innej dziedzinie i o odmiennym kierunku. Uprawnienia, legitymacje i certyfikaty jednak pozostaną. A to właśnie te kwestie, poza naturalną i oczywistą chęcią nabywania wiedzy, determinują wybór przy rozważaniu kierunku kształcenia. Decydując się na konkretne studia, zawsze rozważamy idące za naszym wyborem gałęzie i możliwości kariery zawodowej.

Jak widać, specjalistyczne, intensywne i krótkoterminowe kursy instruktorskie stanowią ciekawą alternatywę dla rozłożonych w czasie studiów na Akademii Wychowania Fizycznego.

autor: Łukasz Chruściel

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x