Jaka jest rola listy wyborczej?

Od dłuższego już czasu na stronach internetowych poszczególnych partii politycznych oraz zarejestrowanych komitetów wyborczych można zapoznawać się z listami kandydatów do Europarlamentu, ich notkami biograficznymi, programami oraz wieloma innymi informacjami mającymi związek z nadchodzącymi wyborami do PE. Rzecz jasna tego rodzaju publikacje ułatwiają potencjalnym wyborcom podjęcie ostatecznej decyzji, na kogo oddać swój głos, jednak zastanówmy się przez chwilę, jaką jeszcze rolę może pełnić opublikowana odpowiednio wcześnie lista do Parlamentu Europejskiego?

Każdy kandydat jest ważny

Sprawą podstawową dla każdego komitetu wyborczego jest stworzenie takiej listy, która niejako samoistnie przyciągnie możliwie największą liczbę wyborców. W tym kontekście rzeczywiście każdy kandydat jest ważny, ponieważ każdy, kto zdobędzie choć jeden głos, ma swój udział w sukcesie listy jako całości. Oczywiście z reguły największe poparcie zdobywają osoby z pierwszych miejsc (rzadziej ktoś z samego końca), tak więc w przeważającej większości przypadków komitety umieszczają tam osobistości najbardziej znane, najlepiej na skalę ogólnokrajową. W dużych partiach, jak na przykład w wiodącej prym w sondażach Platformie Obywatelskiej, problem ten w zasadzie nie istnieje, co łatwo sprawdzić odwiedzając stronę https://wybory.platforma.org/ i zapoznając się z umieszczonymi tam listami kandydatów – liderzy poszczególnych list to osoby znane nie tylko w swoich lokalnych środowiskach, ale rozpoznawalne również i poza nimi. To oznacza, że lista opublikowana na długo przed terminem wyborów ma także za zadanie utrwalanie w wyborcach (słusznego skądinąd) przeświadczenia, że głosując na daną osobę, nie oddają głosu na kogoś anonimowego, o kim niewiele wiadomo i kto w każdej chwili może zniknąć ze sceny politycznej – mówiąc inaczej: głosując na znanego polityka danej partii nie marnujemy naszego głosu.

Młodzieżówki i kobiety, czyli dodatkowe źródła głosów

Umieszczenie znanego polityka na liście nie gwarantuje, rzecz jasna, sukcesu – ale bez wątpienia ułatwia jego osiągnięcie. Często komitety wspomagają się rozmaitymi dodatkowymi zabiegami, które również nie pozostają bez wpływu na ostateczny efekt głosowania. Po pierwsze, do tradycji należy już umieszczenie na danej liście przynajmniej jednej osoby młodej. Chodzi nie tylko o to, by pozostać w dobrych relacjach z „młodzieżówką”, ale również o to, by młodzi ludzie nabierali doświadczenia, pracując jednocześnie na rzecz całej listy: w dzisiejszych czasach osoby młode mają nierzadko ogromne rzesze znajomych, a to przekłada się na ilość głosów. Ponadto ze względu na określone dyrektywy na listach wyborczych do Europarlamentu muszą się także znajdować kobiety (tak stanowi prawo Unii Europejskiej), a ta z nich, która jest najwyżej na danej liście, również z reguły otrzyma sporo głosów – przynajmniej według danych statystycznych.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x