Czy Niemcy dobrze planowali miasto?

Mapa wrocławia 1927

Dzisiaj przedstawiamy wycinek z mapy planu zagospodarowania miasta Wrocław oraz okolic z roku 1927. Dekadę po stworzeniu kanału powodziowego, dzięki któremu powstała Wielka Wyspa, na mapie widać 6 przepraw dla pojazdów zmotoryzowanych przez Odrę. Choć w latach 30 XX wieku liczba samochodów była znacznie mniejsza, niemieccy architekci zdecydowali się zaplanować o 2 mosty więcej niż obecnie.

Poza mostem Wschodnim, a w zasadzie Aleją Wielkiej Wyspy, która na mapie z 1927 roku przechodzi dokładnie tak samo, jak według aktualnych projektów, istnieje również przeprawa wzdłuż ul. Mianowskiego (na Zaciszu). Prowadzić miała w stronę ul. Piastowskiej, przez tereny gdzie obecnie znajdują się ogródki działkowe.

Otrzymujemy wiele głosów od naszych użytkowników, szczególnie po obejrzeniu porównań, że zdjęcia archiwalne wyglądają znacznie lepiej niż obecne. Dzisiejsze władze miasta trochę zapomniały, szczególnie o Sępolnie – na osiedlu nie prowadzone są inwestycje, remonty. Unikatowy w skali kraju układ urbanistyczny tego osiedla od lat fascynuje nie tylko historyków i urbanistów – ale również zwykłych mieszkańców. W związku z tym dlaczego nie zaufać „budowniczym” historii naszego miasta?

Nie manifestujmy, nie przeszkadzajmy – jeżeli kochamy naszą wyspę, pomóżmy w jej rozbudowie. By żyło się nam wszystkim lepiej.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x