Biblioteka przy Sempołowskiej zaprasza mamy do odbierania prezentów dla dzieci

Głównym celem działań w ramach projektu „Na dobry początek” jest promowanie czytelnictwa od najmłodszych lat. Jest to projekt pilotażowy, który Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu rozpoczęła w 2010 r. Projekt adresowany jest  do rodziców i dzieci w wieku od 0 do 5 lat, a także do rodziców spodziewających się potomstwa.

Nowatorskim w Polsce przedsięwzięciem jest przygotowywanie tzw. starterów, czyli zestawów książek i materiałów edukacyjnych dla rodziców z dziećmi od 0 do 5 roku życia pod hasłem „Na dobry początek”, które Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu rozdaje jako pierwszą czytelniczą wyprawkę dla dzieci. W zestawach tych, zapakowanych w specjalnie oznaczone torby płócienne, znajduje się broszura m.in. z propozycjami literatury dla tej grupy wiekowej oraz wskazówki w jaki sposób na bazie książek organizować wspólne zabawy z dzieckiem. Do zestawu dołączona jest pierwsza karta biblioteczna.

Kolejnym blokiem działań w ramach projektu są propozycje zajęć dla rodziców i dzieci w wieku od 0 do 3 roku życia (Biblioteka Malucha) organizowane w kilku filiach MBP na terenie Wrocławia, przystosowanych do działań z najmłodszym czytelnikiem (odpowiednio duże pomieszczenia, kojce, maty, przewijaki dla niemowląt, specjalne meble dla dzieci, etc.). Zajęcia te to głośne czytanie i zabawy muzyczno-ruchowe. Na każdym z tych spotkań dostępna jest specjalnie wybrana literatura dla rodziców, którą mogą wypożyczyć lub też zapoznać się na miejscu.

Dla rodziców z dziećmi w wieku 4-5 lat przygotowano sobotnie artystyczno-literackie warsztaty rodzinne „Zróbmy to razem. Pracownie autorskie”, polegające na wspólnym twórczym działaniu zainspirowanym książkami. Zajęcia te prowadzą bibliotekarze oraz zaproszeni goście, reprezentujący różne dziedziny aktywności kulturalnej: ilustrator, aktorzy, pracownik muzeum. Specjalnie dla rodziców zorganizowane zostanie kilka spotkań ze specjalistami: psychologiem, pediatrą, ratownikiem medycznym, alergologiem lub dietetykiem.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x