Bharal w ZOO!

– A co to jest? – zapyta niemal każdy. Chcąc przekonać się czym jest tajemniczy bharal najlepiej odwiedzić wrocławskie ZOO, ponieważ jest to nowy mieszkaniec zoologu. Już od zeszłego tygodnia można oglądać samca i dwie samice w ich nowym domu.

Nachury, bo tak inaczej mówi się na bharale, przyjechały do nas z Liberca. Są to jedyni przedstawiciele tego gatunku w Polsce. Zwierzęta te zasiedlają obszary wysokogórskie od 3600 do 5000 m n.p.m. Przetrwanie w takim środowisku umożliwia im niebieskawy odcień futra, z tego też powodu zwierzę to nazywane jest czasami błękitną owcą. Umaszczenie takie pozwala idealnie wtapiać się w skalisty krajobraz Himalajów i unikać drapieżników takich jak irbisy i wilki również żyjące w Azji. Niedawne badania pokazały, że nachury są bliżej spokrewnione z kozami, ale mają też dużo cech owczych.

Zwierzęta te znajdują się na Czerwonej Liście Zagrożonych Gatunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Mają status mniejszego ryzyka wyginięcia. Ze względu na trudnodostępne obszary, na których występują, ich populacja utrzymuje się na stabilnym poziomie.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x