Akcja Park Szczytnicki składa odwołuje w sprawie parkingu przy Hali Stulecia

Aleja Wielkiej Wyspy

Stowarzyszenie, które od kilku lat walczy z władzami miasta oraz mieszkańcami Wielkiej Wyspy, skutecznie blokując działania mające na celu poprawienie jakości transportu w tym obszarze. Początkowo przedstawiciele „Akcji Park Szczytnicki” bombardowali wszelkie ustalenia w sprawie budowy Mostu Wschodniego, następnie donieśli na Wrocław do UNESCO, teraz szykują się kolejną batalię. Tym razem grupie nie w smak jest budowa parkingu podziemnego przy Hali Stulecia.

Możemy zrozumieć, że w wolnej Polsce każdy ma prawo do protestów. Nie rozumiem tylko zaciekłości przedstawicieli akcji. Przeglądając stronę stowarzyszenia, napotkałem bardzo dużo treści negatywnie nastawionych do urzędników miejskich (czasami nawet są oni wymieniani po nazwisku), władz miasta oraz bezstronnych uczonych, wydających nieprzychylne dla stowarzyszenia decyzje.

Z naszych badań wynika, że prawie 81% mieszkańców biorących udział w naszej ankiecie, jest przychylna powstaniu tzw. „Alei Wielkiej Wyspy”. Jest do dość przykre, że zdecydowana większość mieszkańców Biskupina, Sępolna oraz pobliskich osiedli musi cierpieć za sprawą grupy aktywistów.

Proszę zapoznać się z informacją prasową przedstawicieli stowarzyszenia.

 

KOMUNIKAT PRASOWY STOWARZYSZENIA „AKCJA PARK SZCZYTNICKI” W SPRAWIE BUDOWY PARKINGU PODZIEMNEGO PRZY HALI STULECIA

Stowarzyszenie  „Akcja Park Szczytnicki” złożyło dnia 11.06.2012r. odwołanie od decyzji środowiskowej na budowę parkingu podziemnego przy Hali Stulecia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu.

Prezydent Wrocławia wydał decyzję środowiskową bez przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko dla budowy podziemnego parkingu przy Hali Stulecia. W związku z tym rażącym naruszeniem prawa przez Prezydenta Dutkiewicza nasze stowarzyszenie, jako strona tego postępowania, złożyło 11 czerwca 2012r. odwołanie od tej decyzji.

 

Brak przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla inwestycji o powierzchni 11tyś.300m2, zlokalizowanej 10 m od Hali Stulecia i kosztem terenów zabytkowego Parku Szczytnickiego, którą ma realizować prywatna firma, to skandal, który świadczy o „wyjątkowej przychylności” Prezydenta Dutkiewicza dla prywatnego inwestora. Nie dość, że nie nakłada on  na tą firmę żadnych opłat za wycięcie ponad 150 drzew oraz krzewów, w tym wielu gatunków chronionych, to jeszcze zwalnia ją z wykonania Raportu środowiskowego dla tej wysoce ryzykownej inwestycji.  A chodzi tu o wielomilionowe kwoty.

Z przedłożonych w toku postępowania opinii specjalistów  jasno wynika, że przy wykonywaniu wykopów na powierzchni 11 tys.m2  i o głębokości 10m istnieje realne zagrożenie wystąpienia gigantycznego leja depresji związanego z drastycznym obniżeniem poziomu wód gruntowych, a co za tym idzie nieodwracalnych szkód w drzewostanie zabytkowego parku Szczytnickiego. Ponadto, przy zabijaniu wibratorami dużej mocy stalowych ścian Larssena i rozprzestrzenianiu się tych drgań w terenie, może dojść do uszkodzenia budynku Hali Stulecia, bo inwestycja będzie realizowana               w odległości zaledwie 10m od niego. Dlatego bez wykonania rzetelnego Raportu środowiskowego skutki zaniechania jego opracowania będą katastrofalne.

Sprawa tego podziemnego parkingu ma jeszcze jeden aspekt – naziemny, świadomie ukrywany przez urzędników miejskich. Okazuje się bowiem, że inwestycja będzie realizowana dwuetapowo. Część naziemna nowopowstałego parkingu zostanie niezwłocznie zastąpiona pawilonem komercyjnym o powierzchni  ponad 16 tys. m2. I wysokości 11m, mimo iż nie ma zgód pionu konserwatorskiego oraz UNESCO.  A wszystko po to, aby, kosztem nieodwracalnej degradacji wrocławskiego Obiektu UNESCO,  zagwarantować prywatnemu inwestorowi pewny zysk.

W złożonym do SKO we Wrocławiu odwołaniu od decyzji nasze Stowarzyszenie domaga się od Prezydenta Dutkiewicza nałożenia na prywatnego inwestora obowiązku opracowania solidnego Raportu środowiskowego oraz zgody UNESCO, przed realizacją tej inwestycji.

Opracował: Zespół Redakcyjny APS

 

Załącznik:

1. Dokument pn. „Program Funkcjonalno-użytkowy dla budowy parkingu podziemnego wraz z częścią naziemną w zespole Hali Stulecia we Wrocławiu”. pobierz

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x