Relacja z VI Dolnośląskiego Mitingu Pływackiego Olimpiad Specjalnych

Ponad 90 niepełnosprawnych intelektualnie pływaków wzięło udział w VI Dolnośląskim Mitingu Pływackim Olimpiad Specjalnych. Zawody we Wrocławiu miały charakter kwalifikacji do igrzysk olimpijskich.

Pływackie zawody Olimpiad Specjalnych odbywały się zgodnie z harmonogramem olimpijskim, dlatego był czas na uroczystą ceremonię otwarcia, przysięgę, wciągnięcie flagi i odśpiewanie hymnu. – Na nasze zawody do Wrocławia przyjechali zawodnicy z kilkunastu różnych sekcji pływackich, działających na terenie województwa dolnośląskiego – mówi Magdalena Krawczyk, współorganizatorka zawodów, nauczycielka z Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 we Wrocławiu dla dzieci i młodzieży z autyzmem.

Pływacy przyjechali do Wrocławia m.in. z Wałbrzycha, Kamiennej Góry, Głogowa, Szarocina i Dobroszyc. Wzięli udział w czterech różnych konkurencjach: w pływaniu w stylu dowolnym, grzbietowym, klasycznym oraz w sztafecie, w rywalizacji na 25 i 50 metrów.   – Dla sportowców o słabszych możliwościach przeprowadziliśmy wyścig na 15 metrów z asystą – informuje Alicja Pacześniak, trenerka wrocławskiej Sekcji Olimpiad Specjalnych „Handicap”, współorganizatorka zawodów. Sportowcy w różnym wieku rywalizowali w maksymalnie sześcioosobowych grupach startowych i wszyscy, bez wyjątków, po każdym wyścigu zostali nagrodzeni medalami. – Na podium stają wszyscy zawodnicy, ponieważ chcemy wynagrodzić im trud i zaangażowanie, jakie wkładają w treningi i w każde zawody – tłumaczy Alicja Pacześniak. – Podczas rywalizacji widzimy postępy, jakie robią sportowcy. Osiągają coraz lepsze wyniki, ponieważ są coraz szybsi, sprawniejsi i bardziej wytrzymali – dodaje. Najlepsi pływacy pojadą na ogólnopolskie zawody, które będą przepustką do światowych igrzysk olimpijskich.

W jednej z grup startowych w wyścigu na 50 metrów stylem dowolnym zwyciężyła Dominika Konior z Wrocławia, która już z tegorocznych XIII Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Atenach  przywiozła srebrny medal. – Nasza córka jest kapitalnie wytrzymała i bardzo skupiona na celu, który sobie wyznaczy – mówi ojciec zawodniczki, Jarosław Konior – Przed każdymi zawodami mówi po prostu, że jedzie, by wygrać. I tak też się dzieje – dodaje z uśmiechem.

Tegoroczny miting pływacki odbył się dzięki zaangażowaniu dwóch trenerek i rodziców niepełnosprawnych pływaków, którzy wspólnymi siłami pozyskali partnerów i sponsorów imprezy. Dzięki tym działaniom Akademia Wychowania Fizycznego bezpłatnie udostępniła basen i ratowników, wrocławska firma PM Group wsparła finansowo i medialnie zawody, a obsługę sportowej rywalizacji zapewniło ponad 35 wolontariuszy. Kolejny miting pływacki dla osób niepełnosprawnych intelektualnie odbędzie się na Dolnym Śląsku za dwa lata.

{joomplu:627}{joomplu:628}{joomplu:629}

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x