W Światowidzie Mikołaj z Mikołajkiem

W Światowidzie Mikołaj z Mikołajkiem

Autoportret we wnętrzu, wystawa malarstwa Mariusza Mikołajka

wernisaż 8 grudnia godz. 18.00, wstęp wolny

wystawa trwa do 29 grudnia 2017

Mariusz Mikołajek – lider Fundacji Ok,Art., współtwórca niezwykłych murali na Nadodrzu malowanych razem z mieszkańcami Wrocławia w grudniu gości w Światowidzie. Okazją jest nie tylko wystawa prac artysty – AUTOPORTRET WE WNĘTRZU, ale też powstający w ośrodku nowy mural.

Malowidło ozdobi ścianę korytarza tuż przy wejściu i powstaje rzecz jasna z udziałem „mieszkańców” –  dzieci uczęszczających na zajęcia w Światowidzie. Dzieci są nie tylko inspiracją, ale również partnerami przedsięwzięcia. Miały okazję wystąpić w roli modeli, bo ich postacie pojawiają się na samym malowidle Mariusza i Hanny Mikołajków (przy muralu pracuje też córka artysty) , a w Pracowniach ośrodka pod okiem Michała Wiśniewskiego i Hanny Zawadzkiej Woźniak wykonywane są dekoracje – stworzone przez dzieci ceramiczne nutki, motyle, ptaki staną się niebawem elementami całości.

Dzieło powinno być gotowe tuż po Mikołaju – na wernisaż prac artysty w Światowidzie. Dla mieszkańców Wielkiej Wyspy wernisaż będzie zapewne świetną okazją do bezpośredniego spotkania z wybitnym twórcą!

Postać i malarstwo Mariusza Mikołajka są we Wrocławiu dość dobrze znane. Rozpoznawalność artysta zawdzięcza zarówno swojemu głośnemu debiutowi – jego obrazy z pokazu dyplomowego zostały „internowane” (zakazano ich ekspozycji na wystawie Dyplomów 1984/1985), ale także otrzymały w 1985 na wystawie Droga i Prawda (Ogólnopolska Wystawa Malarstwa Młodych) wyróżnienie Honorową Nagrodą Komisarza Wystawy prof. Konrada Jarodzkiego, jak i kolejnym artystycznym projektom.

Niemal od zawsze jego malarstwo było ideowo zaangażowane. Świadczą o tym choćby obrazy z czasów stanu wojennego – cykle Internowani, Górnicy, Ulice oraz obrazy z Cyklu Obozowego poświęcone miejscu pamięci – obozowi w Oświęcimiu- Brzezince. Zaangażowanie artysty dotyczy jednak nie wyłącznie sfery idei, ale także sfery społecznej – lata 2000 i 2001 to jego praca z Christosem Mandziosem, nad wspólnym projektem Na Styku… Jest to cykl wystaw i działań paraplastycznych, które odbywały się w bardzo różnych miejscach Wrocławia: w szkołach, więzieniu, Monarze, w Domu Dziecka, na Dworcu w kościele…

Wrażliwość i działalność społeczna obecna jest także w jego twórczości i dziś. Od 2011 r wraz z Witoldem Liszkowskim i Janem Mikołajkiem realizuje projekt Budujemy Miasto Sztuki. Fundacja Ok,Art założona przez artystów prowadzi z mieszkańcami Wrocławia projekty artystyczne, które przemieniają miejskie przestrzenie. Murale powstałe z udziałem artystów i okolicznych mieszkańców na podwórku przy ul. Roosevelta we Wrocławiu ściągają obecnie w to kolorowe miejsce rzesze turystów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x