Tuwim w spódnicy, czyli o Zuzannie Ginczance

Niezależna Studencka Formacja Teatralna reAKTOR zaprasza do Światowida na  spektakl przybliżający poezję i biografię niezwykłej polskiej poetki czasów międzywojnia. 20 stycznia 2012 r. godz. 19.00; wstęp 10 zł.

 

Zuzanna Ginczanka

Urodziła się w 1917 roku w Kijowie jako Zuzanna Polina Gincburg. Wkrótce po rewolucji rosyjskiej jej rodzina przeniosła się do Równego, które w okresie międzywojennym było w granicach Polski. Większość mieszkańców Równego na co dzień używała języka jidysz, jednakże rodzina Zuzanny należała do wyemancypowanych Żydów i w domu używała rosyjskiego. Zuzanna mogła więc wybrać język: jidysz mieszkańców miasteczka, rosyjski rodziców lub polski szkolnych przyjaciół. Zafascynowana polską poezją, wybrała polski i postanowiła zostać polską poetką.

 

Wiersze zaczęła publikować kiedy jeszcze była w szkole. W czasie studiów w Warszawie weszła w środowisko literackie: jednym z jej przyjaciół był Witold Gombrowicz, innym Julian Tuwim, sama była niekiedy zwana „Tuwimem w spódnicy”. Publikowała głównie w czasopismach (m.in w Wiadomościach Literackich” i „Szpilkach”), tylko jeden tomik jej poezji („O centaurach”) ukazał się przed wojną.

W czasie wojny mieszkała w Krakowie na „aryjskich papierach”, jednakże jej wyraźnie żydowska uroda mogła budzić podejrzenia. Nie dotrwała do końca okupacji: została aresztowana (prawdopodobnie na skutek donosu jej polskich sąsiadów) i stracona w 1944 roku, na krótko przed wkroczeniem rosyjskich wojsk do Krakowa.

 

Tuwim w spódnicy, czyli o Zuzannie Ginczance

reżyseria: Katarzyna Janiszewska

w rolę Zuzanny Ginczanki  ( „Dziewictwo”, „Non omnis moriar” ) wcieliła się Aleksandra Pysik

Narrator główny: Daniel Nowakowski

Narratorzy:

„Przypadek”- Katarzyna Janiszewska

„Ballada o krytykach poezje wertujących”- Agnieszka Hałka

„Wyjaśnienie na marginesie”- Diana Harsymiuk

„Bunt piętnastolatków”- Agnieszka Borgoń

„Kobieta”- Agnieszka Marcinowska

Operator światła i muzyki: Radosław Warzocha

 

20 stycznia 2012 r. godz. 19.00; wstęp 10 zł

 

Rezerwacja miejsc:  bilety.reaktor@gmail.com

bilety do nabycia przed spektaklem w sekretariacie Ośrodka

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x