Nagrody XI WFFM rozdane!

Na liście jurorskich rozstrzygnięć XI Wrocławskiego Festiwalu Form Muzycznych zespół ThermiT pojawił się pierwszy jako jeden z trzech pewniaków do finału. W koncercie laureatów zagrali na dwieście procent i zgarnęli wszystko, co było do wygrania! Nagroda Grand Prix WFFM po raz trzeci pojechała do Poznania!


Ponad trzydzieści zespołów i tylko trzy miejsca w finale – tegoroczny XI Wrocławski Festiwal Form Muzycznych zaprezentował bogate spektrum dźwięków – od ciężkiego  heavy metalowego grania poprzez wszelkie odmiany rocka,  hip-hop, pop, soul, r&b aż do jazzu. Jurorzy: Piotr Cugowski, Piotr Bartyś, Rafał Zieliński i Jerzy Łaba nie szczędzili pochwał pod adresem wielu młodych muzyków, podkreślali wysoki poziom konkursu, ale docenili przede wszystkim spójność, zespołowość grania i umiejętność stworzenia na scenie autentycznego show. Finał zdominowały mocne rockowo-heavy metalowe brzmienia, a zagrali: Blind Cow, Makijaż i ThermiT.


ThermiT okazał się kontynuatorem świetnej passy poznańskich kapel występujących na WFFM. Po sukcesach nagradzanych tu wcześniej Grand Prix grup Sway i Omni Modo to oni w finale byli bezkonkurencyjni. Podczas konkursu zagrali ostatni w pierwszym dniu przesłuchań. Zagrali i… przewartościowali  wszystko cokolwiek jurorzy myśleli o kilkunastu zespołach grających przed nimi. Na liście jurorskich rozstrzygnięć  ThermiT  pojawił się pierwszy jako jeden z pewniaków do finału, a zapewnił sobie awans z jednej strony  swoim szacunkiem do klasycznego heavy metalowego grania, a z drugiej własnym  twórczym  podejściem do owej klasyki.

Na finałowym koncercie grali na dwieście procent – iskrzyła charyzma wokalisty Tomasza Trzeszczyńskiego, nie zawiodła energia i zgranie grupy. Perkusista zespołu, Błażej Przydanek, został też osobno uhonorowany nagrodą specjalną – zestawem blach firmy MEINL dla najlepszego perkusisty festiwalu.

W finale zaprezentował się również wrocławski rockowo-grungowy Blind Cow, który  niewątpliwie potrafił podczas konkursu zafascynować swoim brzmieniem. Jurorzy docenili świetną atmosferę ich występu i zespołowość grania oraz wyrazistą osobowość frontmana – Marcina Rupnickiego.

Ostatni z finalistów, łącząca rocka z psychodelią warszawska formacja Makijaż, podczas przeglądu ujęła jurorów zarówno nietuzinkowymi harmoniami swoich kompozycji, jak i tym, że za pomocą zaledwie dwóch utworów potrafili zbudować spójny, przekonujący, wielobarwny sceniczny spektakl!


Na finałowym koncercie wrocławska publiczność miała okazję poznać nie tylko demoniczne oblicze Marysi Żak, ale również przekonać się, że Makijaż to zespół, który na pewno dobrze wie po co wchodzi się na scenę i który świetnie czuje jak się robi prawdziwe show! Zagrali  z pełnym zaangażowaniem, a gitarzyście grupy, Jakubowi Bąkale (na zdj pierwszy z lewej), nie stanęła na przeszkodzie nawet kontuzja (jaka przytrafiła mu się podczas trwania przeglądu przy niefortunnym zejściu ze sceny), by wywalczyć dodatkowo nagrodę specjalną – gitarę IBANEZ dla najlepszego gitarzysty XI WFFM!

W znakomitej formie na scenie Alibi zaprezentowali się goszczący na XI WFFM BRACIA. Zagrali utwory, które świetnie wpisały się w konwencję festiwalu – pokazali  prawdziwie rockowy pazur, wielką sceniczną klasę i super MOC!

I jeszcze słowo o kilku grupach grających podczas przeglądu, których nazwy też warto zapamiętać. Jurorzy przyznali wyróżnienia: Jazztelmenom z Wrocławia – za świetny warsztat, odwagę w mierzeniu się podczas festiwalu z całą wielką ekipą rock’n’roll-owego grania i wyjście z tej konfrontacji obronną ręką, szczególne słowa uznania zdobył perkusista tej grupy Piotr Zarecki. Wyróżnienia otrzymali także grupa Sachiel z Krzeszowa za autentyczność, świeżość, melodyjność – prezentowanie jasnej strony hip-hopu; zespół SoulMotion z Wrocławia za świetne brzmienie i profesjonalizm oraz grupa HeadUp także z Wrocławia za spójność i precyzję grania oraz sceniczną energię.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x