Klamra czasoprzestrzeni

Pokaz zdjęć wykonanych metodą solarygrafii w Światowidzie.

Solarygrafia  pozwala rejestrować rzeczywistość z ultra-długimi czasami ekspozycji sięgającymi nawet pół roku i więcej. Do jej praktykowania nie potrzeba aparatu fotograficznego, wystarczy wykonana własnoręcznie z powszechnie dostępnych materiałów tzw. kamera otworkowa.

Na pokazie multimedialnym w Ośrodku Działań Twórczych Światowid zdjęcia zrealizowane metodą solarygrafii prezentować będzie Maciej Zapiór, absolwent studiów doktorskich z astronomii na Uniwersytecie Wrocławskim w zakresie fizyki Słońca. Solarygrafia, w której autor zdjęć odnajduje swoiste połączenie astronomii i sztuki, jest jego wielką pasją.

Podczas pokazu Pavla Zapiór wykona utwory na flet solo luźno związane z tematem upływu czasu.

Solarygrafia… Obrazy malowane Słońcem. Powrót do korzeni Fotografii. Camera obscura, materiał światłoczuły. Tylko tyle i… aż tyle. Pierwsza fotografia Niecephore’a Niepce’a – światłoszczelne pudełko z otworkiem, płytka pokryta asfaltem syryjskim, wielogodzinne naświetlanie, widok z okna, rok 1826. Prawie 200 lat później Sławek Decyk i Paweł Kula używają takiej samej kamery i współczesnego papieru światłoczułego, który samoistnie ciemnieje pod wpływem światła. I tylko jeden szczegół więcej – ślad pozostawiony przez Słońce w czasie wielodniowych naświetleń. Pierwotnie projekt „Solaris” miał rejestrować wędrówkę Słońca po niebie pomiędzy przesileniami. Szybko jednak wyszedł poza postawione ramy i zyskał popularność na całym świecie. Solarygrafia, bo tak nazwali tę technikę, zaczęła być używana do rejestrowania obrazów w czasie krótszym i dłuższym niż rytm wyznaczony przez podróż Ziemi po orbicie. Rejestracja procesów nie podlegających normalnej percepcji. Wzrost roślin, budowy, rozbiórki, zmiany niedostrzegalne w codziennym pośpiechu. Kondensacja czasu do wymiaru właściwego fotografii, a jednocześnie tak różnego od tej fotografii, do której jesteśmy przyzwyczajeni.

https://www.fahrenheit.net.pl/archiwum/f69/19.html

Klamra czasoprzestrzeni; 12 lutego 2013 r. godz. 18.00

zdjęcia, prowadzenie spotkania: Maciej Zapiór

Galeria ODT, wstęp wolny

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x