SERCE AFRYKI

 

Tegoroczne Ethnos – kultury świata to w Światowidzie  DZIEŃ AFRYKAŃSKI. 30 kwietnia 2011 r. godz. 16.00-20.00; wstęp wolny 

 Zapraszamy do Galerii ca-ffe Pod spódnicą ODT Światowid (Sempołowskiej 54A Wrocław)na połączone z prezentacją multimedialną opowieści z podróży po Afryce prof Piotra Migonia oraz degustację potraw, jak i na warsztaty bębniarskie oraz żywiołowy koncert rumby afrykańskiej w wykonaniu grupy MOTEMA AFRICA (Serce Afryki).

Nazwa zespołu oznacza w języku Lingala (Kongo) Serce Afryki i symbolizuje żywiołową, radosną i wielobarwną  muzykę Czarnego Lądu. Grupę  MOTEMA AFRICA założył Erick  Onepunga-Yongo. Zespół współtworzą  muzycy z Kongo, Angoli, Nigerii, Togo, Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany oraz wielce utalentowani muzycy z Polski i Ameryki.

W Polsce żywioł i energia wykonywanej przez zespół rumby afrykańskiej przyniósł grupie MOTEMA AFRICA sukces oraz udział w wielu prestiżowych festiwalach (Opole, Festiwal Lata z Radiem, Festiwal Twórczości M. Grechuty), jak i koncertach na terenie całej Polski (podczas imprez prywatnych, firmowych, Dni Miast (m.in. w Wałczu, Tarnowskich Górach, Zawierciu) czy Juwenalii. Wielokrotnie MOTEMA AFRICA była też gościem programów radiowych i  telewizyjnych (Kawa czy herbata, Pytanie na śniadanie, Jaka to melodia, Podróże z żartem, Szymon Majewski Show, Ziarno).

Warsztaty bębniarskie

Bębny – instrument wywodzący się z Afryki, symbolizujący  radość, rodzinę i władzę. W Afryce bębny odgrywają  ważną rolę nie tylko jako instrument muzyczny, ale także jako narzędzie komunikacji społecznej. Dźwięk i rytm bębnów łączył ludzi od wieków, przełamując  bariery i dostarczając dużo radości. Mogą tego doświadczyć także uczestnicy warsztatów bębniarskich proponowanych przez zespół Mothema Africa.

Warsztaty to nie tylko okazja, by poznać nazwy afrykańskich  instrumentów perkusyjnych, ale także możliwość dowiedzenia się czegoś więcej o tym, w jaki sposób instrumenty te są budowane. Zajęcia mają także walor praktyczny. Uczestnicy poznają kilka tradycyjnych afrykańskich rytmów, a każdy z uczestników otrzymuje również indywidualną rolę (rytm do zagrania), by na koniec warsztatów cała grupa mogła wspólnie zagrać rytmy tworzące jedną całość. Zajęcia dostarczają dużo radości i integrują uczestników! Instrumenty, które wykorzystywane są na warsztatach to m.in. dungdunk, bonda, kisakasaka, ngongi, djembe, konga, lokole, likembe.

Koncert  rumby afrykańskiej

Rumba afrykańska to spotkanie tradycyjnej muzyki afrykańskiej z muzyką kolonialnej  Europy i Ameryki. Ten styl grania powstał z połączenia rumby Kongijskiej z elementami jazzu, reggae, gospel i bluesa. Charakteryzuje go także duża żywiołowość oraz twórcza symbioza w zakresie instrumentarium (tradycyjne instrumenty afrykańskie: lokole, likembe, konga, djembe, kisakasaka, gongi używane są razem ze współczesnymi instrumentami muzycznymi: gitarą basową oraz elektryczną, skrzypcami, instrumentami klawiszowymi  i perkusją).

W Kinszasie w latach 50. rumba afrykańska stała się już nie tylko uznanym stylem muzycznym ale też symbolem integracji kulturalnej. Najbardziej charakterystycznymi jej elementami są: sposób rytmicznego grania na gitarze i perkusji, specyficzny wokal oraz taniec kongijski. Podróżując wraz z muzykami przez całą Afrykę rumba chłonęła nowe tradycje, język, rytmy, zachowując jednak swój podstawowy element – brzmienie gitary kongijskiej. Grana w różnych krajach Czarnego Lądu nazywana jest inaczej. W Nigerii zwą ją Djudju Music, a w Camerunie – Makosza.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x