Kolejne zwierzaki z przemytu trafią do ZOO

W zeszłym tygodniu do ogrodu trafiła grupa żółwi promienistych. Przyjechały do nas z Płocka dokąd trafiły z Hongkongu.  Obecnie znajdują się na 30-sto dniowej kwarantannie, po tym okresie 5 z nich zostanie we Wrocławiu, a 4 pojadą do Opola. 

Żółwie promieniste zostały zarekwirowane przemytnikom, którzy nielegalnie transportowali je do Chin. Przewóz tych zwierząt odbywał się w fatalnych warunkach. Z 250 przemycanych osobników, celnikom z Hongkongu udało się uratować 50 sztuk. Zostały one przekazane instytucjom hodowlanym na całym świecie.

Gady te pochodzą z Madagaskaru. Ze względu na swoją wyjątkowej urody skorupę tzw. karapaks, są cennym łupem dla kłusowników. Ich bezpieczeństwu zagraża również wycinka lasów i postępująca w zawrotnym tempie degradacja środowiska naturalnego. Zarekwirowane żółwie nie mogą być odesłane z powrotem na Madagaskar, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że sytuacja mogłaby się powtórzyć.

Szacuje się, że co tydzień z Czerwonej Wyspy wywozi się około 1000 osobników tego gatunku. Skala tego bezwzględnego procederu jest zatrważająca i w najbliższym czasie może skutkować wymarciem żółwi promienistych – endemitów Madagaskaru.

Mamy nadzieję, że okazy, które trafiły do wrocławskiego ZOO, zaaklimatyzują się i rozmnożą, powiększając tym samym populację tego przepięknego gatunku. Posiadanie grup hodowlanych w wielu ogrodach zoologicznych na świecie zwiększa szanse, aby w najgorszym z możliwych scenariuszy, odtworzyć populację żółwi promienistych w ich naturalnym siedlisku.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x