Co nowego w naszym ZOO ?

Mały, karłowaty w słoniarni.

W nocy z poniedziałku na wtorek (16-17.08.2010) w słoniarni wrocławskiego ZOO urodził się długo oczekiwany samczyk hipopotama karłowatego. Maluszek jest zdrowy i przebywa pod troskliwą opieką swojej mamy.

 

Mały hipopotam karłowaty waży około 5 kilogramów, masa ciała naszego chłopczyka jak dorośnie może wynieść od 190 do 270 kg. Jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego udanego przychówku, ponieważ ci niewielcy mieszkańcy równikowej Afryki są na wolności zagrożeni wyginięciem. Głównym powodem ich kłopotów jest wycinanie lasów z terenów, na których występują te hipopotamy. Także polowania spowodowały zmniejszenie się ich liczby. Z tych przyczyn gatunek objęty jest europejskim programem hodowlanym i nadzorowany przez koordynatora z ZOO w Bazylei. Dzięki temu programowi nasz młody samczyk będzie mógł wyjechać w świat do placówki gdzie spotka swoją partnerkę. Ich potomstwo z kolei będzie miało szansę, jeśli ustabilizujemy sytuację w lasach tropikalnych Afryki, zwiększyć dziko żyjącą populację, bądź być reintrodukowane na tereny gdzie zwierzęta te wytępiono.

Ciekawostką hodowlana dla tego gatunku jest fakt, że chłopaki rodzą się dużo rzadziej niż samiczki. Mniej więcej na dwie dziewczyny na świat przychodzi jeden samiec. Dlatego ogrody oczekujące na samca hipopotama karłowatego tworzą już dużą kolejkę.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x